fbpx
 

Përgatitja e Testit TEFaQ

Përmes klasave dinamike, komunikuese dhe studentëve në qendër.
Testi Tef në Kanada
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Përgatitja e provimitTEFaQ

TEFaQPërgatitja e provimit

Le Test d'Évaluation de Français pour l'accès au Québec (TEFaQ) është një test i përgjithshëm francez që synon të masë nivelin e njohurive dhe aftësive të kandidatit në gjuhë. Shtë versioni i TEF i njohur nga Ministria e Kebekut për Imigracionin, Diversitetin dhe Përfshirjen (MIDI) dhe është thelbësor për një aplikim zyrtar të imigracionit.

Kursi i përgatitjes BLI TEFaQ është i përqendruar në ndihmën për të zhvilluar aftësitë që ju nevojiten për të pasur sukses në modulet gojore dhe dëgjuese të testit. Do të punoni intensivisht në rrjedhshmërinë dhe saktësinë e gjuhës frënge, do të zgjeroni fjalorin tuaj dhe do të zhvilloni aftësitë tuaja për të dëgjuar.

Datat e gjatësisë dhe fillimit

Length:

 • Kursi i mbrëmjes: 12 javë
 • Kursi i fundjavës: 14 javë
 • Kursi i ditës: 8 javë

Data e fillimit:

Kursi i mbrëmjes dhe kursi ditor

 • janar 6
 • shkurt 3
 • March 2
 • March 30
 • prill 27
 • mund 25
 • qershor 22
 • korrik 20
 • gusht 17
 • shtator 14
 • tetor 13
 • nëntor 09
 • dhjetor 07

Kursi i fundjavës

 • janar 11
 • prill 18
 • korrik 25
 • tetor 31

* Kursi i ditës është i disponueshëm vetëm për Modulin 4

Klasat

Kursi i përgatitjes së BLI-së TEFAQ është i përqendruar në ndihmën tuaj për të zhvilluar aftësitë që ju duhen për të patur sukses në modulet e të folurit dhe të dëgjuarit të testit. Ju do të punoni në përsosjen e rrjedhshmërisë dhe saktësisë, duke zgjeruar fjalorin tuaj dhe duke zhvilluar aftësitë tuaja të dëgjimit. Në fund të kursit do të arrini nivelin CEFR B2 ose më të lartë.

Të gjithë mësuesit tanë janë të specializuar në përgatitjen e testit TEFAQ. Metodologjia e tyre tashmë ka ndihmuar qindra studentë të arrijnë qëllimet e tyre brenda një kohe të shkurtër dhe të përmirësojnë aftësitë e tyre të dëgjimit dhe të të folurit.

Kursi përbëhet nga 4 module që do t'ju ndihmojnë të përparoni nga një nivel bazë në një nivel B2 ose më të lartë. Për më tepër, do të trajnoheni për t'u njohur me strukturën e testit TEFAQ.

Madhësia e klasës
 • Moduli 1: maksimumi 16
 • Moduli 2: maksimumi 16
 • Moduli 3: maksimumi 16
 • Moduli 4: maksimumi 8
Kërkesat

Nëse tashmë keni disa njohuri frënge, do të merrni një provë vendosjeje dhe do të vendoseni në modul që korrespondon me nivelin tuaj.

Tarifa e programit

KOLEGJET E VLERES DHE VITE

 • Moduli 1: 1950 dollarë
 • Moduli 2: 1950 dollarë
 • Moduli 3: 1950 dollarë
 • Moduli 4: 2450 dollarë

GJYKATA E DITS

Ju lutemi na kontaktoni për informacione të mëtejshme rreth çmimit tonë promovues për kursin e ditës.

Programi përfshin
 • Taksa e regjistrimit
 • Tarifë shkollore
 • Tarifat e librave dhe materialeve
 • Tarifa e provimit TEFaQ (Një herë: pas përfundimit të Modulit 4)
Testet TEFAQ & TEF

Kampusi i BLI Quebec City është vendi zyrtar i provës TEFaQ dhe TEF. Ju lutemi vini re se ato data mund të ndryshojnë. Nëse jeni të interesuar të bëni testin TEFaQ ose TEF, duhet të ndiqni hapat përmes regjistrimit në internet ose të flisni me një përfaqësues të BLI për më shumë informacion.

Datat e provës për vitin 2020

 • janar 10
 • janar 24
 • shkurt 7
 • shkurt 21
 • March 6
 • March 20
 • prill 3
 • prill 17
 • mund 15
 • mund 29
 • qershor 12
 • qershor 26
 • korrik 3
 • korrik 10
 • korrik 24
 • korrik 31
 • gusht 28
strehim

Nëse keni nevojë për strehim gjatë kohës që po merrni programin tuaj, opsionet e banimit dhe të shtëpisë janë në dispozicion. Ju lutemi kontaktoni departamentin tonë të strehimit.

Homestay

Një shtëpi larg shtëpisë Të jetosh me një familje pritëse është një mënyrë e shkëlqyeshme dhe unike për të zhytur veten në kulturat dhe gjuhët e Kanadasë, sepse kjo ju lejon të jetoni një përvojë familjare.

Të gjitha familjet tona pritëse janë zgjedhur me kujdes dhe duhet të plotësojnë kriteret e cilësisë BLI. Ne sigurojmë që të gjitha shtëpitë e familjes pritëse të përmbushin standardet e sigurisë dhe higjenës. Të gjitha familjet e shtëpisë BLI jetojnë në një distancë të arsyeshme nga shkolla.

 • Bordi i plotë (3 vakte në ditë)
 • Gjysma bord (2 vakte në ditë)
 • Dhoma e dhomës (pa vakte në ditë)
Vendbanim

Akomodimi i vendbanimit është një mundësi për studentët që gëzojnë pavarësinë dhe privatësinë e të jetuarit të tyre. Do të keni një dhomë private ose të përbashkët, sipas kërkesës (et) tuaj specifike. Kuzhina dhe lavanderia do të ndahen me studentë të tjerë. Vendbanimi ynë studentor ndodhet 10 minuta nga kampusi ynë në Montreal.

Pajisje

 • Dhoma dyshe me ajër të kondicionuar
 • Gjendja e palestrës së artit është e hapur 24/7
 • Sallone mblidheni
 • Wi-Fi
 • Pishinë e ndezur shtëpie
 • Aktivitete sociale
 • Dhomë lavanderie $ $
 • Sallone studimi
 • Salla e filmave dhe lojrave
 • 24/7 siguri
Apartament i mobiluar

Nëse jeni duke kërkuar diçka tjetër përveç një përvoje tradicionale të qëndrimit në shtëpi ose studentëve, ne kemi një sërë opsionesh të tjera për ju, duke përfshirë apartamente dhe studiot e mobiluara. Apartamenti ynë i mobiluar ndodhet 20 minuta nga kampusi ynë kryesor.

Pajisje

 • 24/7 siguri
 • Pishinë e ndezur shtëpie
 • Saunë
 • Palester
 • Rri kot
 • Tarracë tavanë
 • Kondicioner
 • Tavolinë
 • Zona e darkës dhe kuzhina (frigorifer, furrë, sobë, mikrovalë)
 • Free Wi-Fi
 • Tharese flokesh
 • Objektet e hekurosjes
 • Banjo private (Banjë, Dush, tharëse flokësh, Tualete Falas)
 • Aaj / Kafe
 • Peshqir, liri, letër higjienike
 • TV, Telefon, Radio
 • Parkim ($)
 • Dhomë lavanderie ($)

Pikat kryesore të programit

Data e fillimit të kursit
Varet nga kursi
Disponueshmëri
Gjatë gjithë vitit
Kohëzgjatja e kursit
Minimum 8 javë (pa maksimum)
Gjatësia e mësimit
Varet nga kursi
Madhësia e klasës
Moduli 1: maksimumi 16
Moduli 2: maksimumi 16
Moduli 3: maksimumi 16
Moduli 4: maksimumi 8
Moshat
16 e më të vjetër
Nivelet
A1 deri B2
Programi i ofruar në
Montreal
Quebec City
online
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
Ndiqni ne në

© 2020 BLi Kanada Të gjitha të drejtat e rezervuara.

https://bli.ca/wp-content/uploads/2020/12/LIve_learning_1920x150.png
en English
X
Na kontaktoni përmes whatsapp